Pēc tam kad institūtam "BIOR" neizdevās atklāt noslēpumainu vielu, kas oktobra vidū izraisīja masveida zivju bojāeju Ičas upē, Vides valsts dienests (VVD) neatlaidās un turpināja meklēt iespējamo "zivju slepkavu", un rezultātā aizdomas krita uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) mācībās izmantoto toksisko vielu.
VVD portālu "Delfi" informēja, ka pēc "BIOR" neveiksmes zivju bojāejas iemesla noskaidrošanā nolemts paplašināt izpētes laukumu, piesaistot Latvijas Hidroekolģijas institūtu plašākai ietekmes uz ekosistēmu analīzei. Atkārtoti analizējot VUGD mācībās izmantotās vielas iespējamo ietekmi uz ekosistēmu, pirmie analīžu rezultāti liecina par ļoti augstu šīs vielas toksiskuma līmeni - testa organismi gājuši bojā pie ļoti niecīgas koncentrācijas.
Ņemot vērā šos rezultātus, lai pārliecinātos par VUGD īstenotajiem pasākumiem mācību laikā, VVD atkāroti ir pieprasījis VUGD sniegt detalizētu informāciju par mācību norisi, kā arī izmantotajiem tehniskajiem risinājumiem, kā tika nodrošināts, lai izmantotā viela nenokļūst apkārtējā vidē, šajā gadījumā Ičas upē.
VVD atkārtoti aicina iedzīvotājus savlaicīgi ziņot par viņuprāt netipiskām situācijām, kad novērojams iespējams piesārņojums, piem., ūdenstilpnēs novērojamas beigtas zivis.
VVD ģenerāldirektores pienākumu izpildītāja Aina Stāšāne pauž nožēlu par to, ka, visticamāk, novēlota informācijas saņemšanas par notikumiem Ičas upē, kas norisinājušies pirms zivju bojāeja tika konstatēta, ir būtiski apgrūtinājusi piesārņojuma cēloņu noskaidrošanu. "Šobrīd ūdens paraugos ir novērojama neliela virsmaktīvo vielu klātbūtne, kas liecina, ka piesārņojumu izraisījusī viela ir ātri sadalījusies un paraugu paņemšanas laikā (20.oktobrī) ūdenī jau ir bijusi niecīgā daudzumā," atzīst VVD vadītāja.
Jau ziņots, ka zivju masveida bojāeju Ičas upē, visticamāk, ir izraisījusi kāda viela, kas ļoti ātri bioloģiski noārdās vai neuzkrājas zivs organismā, tāpēc Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūtam "BIOR" šo vielu atklāt tā arī nav izdevies.
Jau 25.oktobrī atkārtota zivju bojāeja Ičas un Aiviekstes upē nav konstatēta, tāpat vairs nepastāvēja draudi piesārņojuma nokļūšanai Daugavā. Zivju izmiršana no, iespējams, toksiskām vielām konstatēta ne vien Balvu novada Ičas upē, bet jau arī Aiviekstē.
Zivju bojāeja bija masveidīga un tā izpletusies līdz pat Aiviekstei - arī šajā upē konstatētas mirušas zivis. Ičas upe ietek Aiviekstē.
VVD saņēmis informāciju no vietējiem iedzīvotājiem, ka Ičas upē posmā no autoceļa Rēzekne-Gulbene līdz Vērdes upes ietekai vērojama zivju bojāeja - simtiem līdaku, asaru, sapalu un citu zivju.